Generic filters
Search in title

Agile Takım Oluşturmanın 5 Adımı

Agile Takım Oluşturmanın 5 Adımı

Agile yönetim metodolojisinin en önemli unsurlarından biri, etkili bir takım oluşturmaktır. Esnek, adaptif ve müşteri odaklı çalışma prensiplerine uygun bir takımın temel adımları nelerdir? İşte Agile takım oluşturmanın 5 adımı.

 

Agile Takım Oluşturmanın 5 Adımı

 1. Doğru İnsanları Seçin
 • Agile takım oluştururken en önemli adım doğru bireyleri seçmektir. Teknik yetenekler elbette önemlidir. Bu nedenle, Agile metodolojisine inanan ve bu yöntemle çalışabilecek bireylerin seçimi esastır. Unutulmamalıdır ki; teknik yetenekler eğitimle kazandırılabilmektedir. Bunun yanı sıra, Agile’ın getirdiği zihniyet ve kültüre uyum hemen hemen her zaman doğuştan gelir.
 • Agile takımlarında çeşitlilik, farklı bakış açıları ve deneyimlerin bir araya gelmesini sağlar. Bu, takımın karşılaştığı sorunlara daha yaratıcı ve etkili çözümler üretmesine yardımcı olur.
 • Seçtiğiniz bireylerin takım içinde gerekli yetki ve sorumlulukları alabilecek kapasitede olmasına dikkat etmek gerekmektedir. Özgüveni yüksek bireyler, takımın başarısına doğrudan katkıda bulunabilirler.
 1. Ortak Bir Vizyon Belirleyin
 • Agile takımınızın başarılı olması için ortak bir vizyona sahip olması şarttır. Bu vizyon, tüm takım üyeleri tarafından kabul görmeli ve bu vizyon doğrultusunda hareket edilmelidir.
 • Ortak bir vizyon belirlerken takımın açık iletişime sahip olması önemlidir.
 • Vizyonunuzun değişen koşullara ve ihtiyaçlara hızla adapte olabilecek şekilde esnek olmasına özen gösterilmelidir. Ayrıca, Agile’ın özünde zaten adaptasyon ve sürekli iyileştirme bulunmaktadır.
 1. Sürekli İletişim ve Geri Bildirim
 • Agile takımlarının başarısının arkasında sürekli iletişim yatar. Günlük stand-up toplantıları, takımın birbiriyle sürekli iletişim halinde kalmasını sağlar. Böylece, her bireyin güncel durumu hakkında bilgi sahibi olmasını garantiler.
 • Sprintin sonunda gerçekleştirilen retrospektif toplantılar, takımın kendini değerlendirmesi için mükemmel bir fırsattır. Ayrıca, burada neyin iyi gittiği, neyin geliştirilmesi gerektiği gibi konular ele alınır.
 • Takımınızın sürekli olarak müşteri geri bildirimi almasını sağlamak da önemlidir. Bu, takımınızın müşteri ihtiyaçlarına ne kadar uygun çalıştığını görmek için kritik bir adımdır.
 1. Eğitim ve Öğrenmeye Önem Verin
 • Agile, sürekli öğrenme ve adaptasyonu teşvik eden bir yaklaşımdır. Bu nedenle takım üyelerinizin Agile prensipleri ve pratikleri konusunda sürekli olarak eğitilmesi gerekir.
 • Teknolojik değişikliklere ve yeni araçlara ayak uydurabilmek için takım üyelerinize düzenli teknik eğitimler sağlamalısınız.
 • Kendi kendine öğrenme, bireylerin gelişimi için önemlidir. Takım üyelerinizi yeni bilgilere ve becerilere ulaşmaları için sürekli olarak teşvik edin.
 1. Takım Ruhunu Teşvik Edin
 • Takım olarak bir araya gelip aktiviteler yapmak, takım ruhunu güçlendirir. Bu tür aktiviteler, takım üyeleri arasındaki ilişkileri kuvvetlendirir ve takımın bir bütün olarak hareket etmesini teşvik eder.
 • Takım üyeleri arasında karşılıklı güvenin oluşturulması için açık iletişkanalının sürekli açık tutulması ve bireylerin birbirlerine duyarlı olması esastır. Güven ortamı, takımın daha etkili ve verimli çalışmasını sağlar. Ayrıca bireyler hatalarını kabul edebilmektedir. Böylece bu hatalardan öğrenebilmektedir.Bunun yanı sıra, takım içindeki başarıların ve başarısızlıkların kolektif olarak ele alınması, bireylerin takıma olan bağlılıklarını artırır. Takım olarak başarılı olduğunda kutlamalar yaparak veya zor zamanlarda bir araya gelerek birbirlerine destek olmaları, takımın cohesiveness (bir arada tutma) özelliğini güçlendirir.